Aktualności

Dodano: 2020-03-18 22:14:48 Kategoria: Aktualności

Zabieg laserowego usuwania jaskry i zaćmy wtórnej w Busku-Zdroju

Nowoczesne, profesjonalne, a zarazem bezbolesne i niezwykle skuteczne zabiegi laserowego usuwania jaskry i zaćmy wtórnej tylko w Centrum Okulistycznym Waligóra w Busku-Zdroju


Jaskra to przewlekła choroba nerwu wzrokowego, która przyczynia się do utraty wzroku. Nieleczona bądź leczona w nieodpowiedni sposób przyczynia się do powstawania ubytków w polu widzenia, a te stopniowo zajmują całą powierzchnię, powodując całkowitą utratę widzenia. Jeszcze do niedawna jedyną metodą walki z jaskrą było wczesne jej wykrycie i operacja, która nie była w stanie przywrócić utraconego wzroku, a jedynie zapobiegała dalszej utracie widzenia.

Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom powiatu buskiego, ale również powiatów ościennych, którzy zmagają się z tą chorobą, wychodzi Centrum Okulistyczne Waligóra w Busku-Zdroju oferując jedną z najnowocześniejszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych form usuwania jaskry przy pomocy laseroterapii neodymowej SLT. Zabieg ten jest bezinwazyjny, niezwykle bezpieczny a przy tym nie powoduje żadnych skutków ubocznych.


W naszym gabinecie okulistycznym za pomocą nowoczesnego lasera neodymowego YAG wykonuje się takie zabiegi jak kapsulotomię (zaćma) i irydotomię (jaskra) oraz zabieg selektywnej trabekuloplastyki laserowej (SLT).

Kapsulotomia  laserowa to zabieg polegający na przerwaniu zmętnienia torby tylnej soczewki, pozostawionej podczas operacji zaćmy w celu utrzymania sztucznej soczewki w odpowiednim miejscu. Zmętnienie to z czasem powoduje zanikanie ostrości wzroku, powstaje ono mimo prawidłowo przeprowadzonej operacji zaćmy. Zabieg kapsulotomii trwa kilka minut, pacjenta znieczula się kroplami, następnie zakłada się na oko soczewkę. Kolejnym etapem jest wykonanie otworów torby tylnej światłem lasera. Po wykonaniu zabiegu zaleca się kontrolowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Irydotomia laserowa stosowana jest u osób, które zmagają się, z zamykającym się kątem przesączania bądź po ataku jaskry, ale także jako irydotomię profilaktyczną w oku towarzyszącym. Głównym zadaniem zabiegu jest wytworzenie otworu w obwodowej części tęczówki, co umożliwi przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka, zabezpieczając przed wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zabieg ten polega na przecięciu laserem w odpowiednim miejscu tęczówki, tworząc swobodną przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Uprzednio pacjent jest znieczulony kroplami nałożonymi na soczewkę nagałkową powiększającą elementy kąta przesączania. Zabieg trwa od 5 do 10 minut. Po jego zakończeniu zalecane jest stosowanie kropli przeciwjaskrowych przez kilka dni.

Selektywna trabekulplastyka laserowa (SLT) jest to zabieg laserowy przy użyciu najnowocześniejszego lasera neodymowego Nd-YAG. Nieinwazyjny a przy tym bezbolesny zabieg, działający selektywnie wyłącznie na ściany komórek beleczkowania, które zawierają pigment melaminowy, przy pomocy bardzo krótkich, nanosekundowych impulsów. W efekcie zabiegu tworzy się nowa zdrowa tkanka oraz zmniejsza się opór odpływu cieczy wodnistej z oka, co w konsekwencji obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zabieg ten nie powoduje żadnych skutków ubocznych i może być wielokrotnie powtarzany. Przed zabiegiem lekarz okulista sprawdza ciśnienie, znieczula powierzchnię oka i zakłada specjalną soczewkę powiększającą. Podczas zabiegu naświetlana jest tkanka kąta przesączania przy pomocy światła lasera. Zabieg trwa kilka minut. Po zabiegu zaleca się pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Zabieg SLT ten szczególnie polecany jest przy:

  • jaskrze otwartego kąta,
  • jaskrze wtórnej PEX  (psudoexfoliacja),
  • jaskrze wtórnej barwnikowej,
  • jaskrze normalnego ciśnienia.

Zabieg selektywnej trabekulplastyki laserowej jest doskonałą alternatywą do używania kropli zwłaszcza w jaskrze początkowej i średniozaawansowanej. Stosuje się go również tam, gdzie wskazane jest leczenie farmakologiczne. Istotą tej metody jest selektywna fototermaliza komórek, podczas której nietknięte są pozostałe tkanki. Wczesne wykrycie i leczenie jaskry metodą SLT pomaga zapobiec utracie wzroku. Dlatego też zabieg ten powinien być rozpatrywany jako terapia pierwszego rzutu. Zaleca się go szczególnie w przypadku:

  • ciąży,
  • uczulenia na krople,
  • gdzie przeprowadzenie operacji przeciwjaskrowej jest ryzykowne.

Kolejnym atutem tego zabiegu jest wykonanie go w trybie ambulatoryjnym. Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego występuje przeważnie po upływie miesiąca. Najkorzystniejszy efekt widoczny jest po upływie około 6 miesięcy i przeważnie mija po roku, wtedy też zabieg można powtórzyć. Zaletą tego zabiegu jest fakt, iż może być on wielokrotnie powtarzany, ponieważ nie powoduje bliznowacenia w obrębie kąta przesączania. SLT to innowacyjne działanie i alternatywa dla farmakologii, skuteczna jest także w przypadku osób z zaawansowaną jaskrą stosowana jako terapia skojarzona z udziałem SLT.

 

Zapraszamy do umówienia się na wizytę do lekarza okulisty w celu kwalifikacji do zabiegu. 

Gabinet okulistyczny w Busku-Zdroju
ul. Batorego 4, 28-100 Busko-Zdrój

Rejestracja telefoniczna: 
tel. 41 378 12 58
tel. kom. 668 454 965